Szanowni Państwo. Poniżej przedstawiamy ofertę projektu organizowanego przez Politechnikę Śląską. Dokumenty należy składać do 28.02.2019 r.
Politechnika Śląska zaprasza na
UNIWERSYTET MŁODEGO ODKRYWCY
„Akademickie Laboratorium Innowacji i Kreatywności”
Projekt współfinansowany przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym.
Projekt realizowany jest przez Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej
przy współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta w Bytomiu
w latach 2018-2020
Cel projektu:
Celem projektu jest podniesienie kompetencji dzieci i młodzieży, objętych działaniami dydaktycznymi w zakresie rozwijania metod aktywnego i praktycznego uczenia się. Głównym założeniem jest rozwój osiągnięć dzieci w obszarach kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, takich jak: kreatywność umiejętności matematyczno-przyrodnicze umiejętność krytycznego myślenia umiejętność pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy umiejętność uczenia się
Działania w projekcie ukierunkowane są na:
wzbudzanie ciekawości poznawczej młodych odbiorców, dzięki kontaktowi z prezentowanymi w atrakcyjny sposób osiągnięciami nauki, która da uczestniczkom i uczestnikom (także niepełnosprawnym) szansę na lepsze poznawanie siebie, innych ludzi i otaczającego je świata poszerzenie działalności Politechniki Śląskiej na rzecz popularyzacji wiedzy na poziomie akademickim, jak również prezentację osiągnięć naukowo-badawczych Politechniki Śląskiej aktywizację środowisk lokalnych na rzecz społecznej integracji i kreowania aktywnego stylu życia
Grupy docelowe:
Grupę docelową stanowią dzieci w wieku 6-15 lat z obszaru m. i gminy Bytom w liczbie 192 osób (w tym dzieci z niepełnosprawnością). W ramach projektu planowana jest realizacja 4 cyklów powtarzających się bloków szkoleń, każdy cykl będzie adresowany do 48 dziewczynek i chłopców podzielonych na 3 grupy wiekowe (6-9; 10-12;13-15). Zajęcia będą prowadzone w grupach 8-osobowych, umożliwiających odpowiednie przeprowadzenie zajęć laboratoryjnych oraz warsztatowych z dziećmi.
Kadra:
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych pracowników naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.
Oczekiwane efekty realizacji projektu:
Realizacja modułu matematyczno-przyrodniczego zadania przyczyni się u dzieci do osiągnięcia efektów kształcenia związanych z kompetencjami matematyczno-przyrodniczym oraz innowacyjnością. Moduł humanistyczno-społeczny – cz 1 „Poznaję siebie” umożliwi uczestnikom nabycie kompetencji, takich jak, satysfakcjonujące uczenie się, kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność pracy w zespole. Moduł humanistyczno-społeczny – cz 2 „Poznaję świat” wpłynie na budowanie u dzieci postawy ciekawości poznawczej i gotowości na nowe doświadczenia, także w obszarze językowym. Zajęcia dla rodziców przyczynią się do wzrostu ich kompetencji w obszarze właściwego rozumienia i realizowania zadań wychowawczych i edukacyjnych oraz wzmocnienia potrzeby towarzyszenia dzieciom w kreowaniu aktywnych postaw życiowych.
Zajęcia dla dzieci obejmują cykl 8 spotkań w następujące soboty:
16.03.2019 30.03.2019 13.04.2019 27.04.2019 11.05.2019 25.05.2019 08.06.2019 15.06.2019
Organizacja zajęć:
Dla każdego uczestnika (dzieci i młodzież) proponujemy 48h wykładów, laboratoriów i warsztatów podczas jednego cyklu zajęć: Moduł matematyczno-przyrodniczy – 8 h wykładów i 16 h laboratorium Moduł humanistyczno-społeczny – cz. 1 „Poznaję siebie” 12 h warsztatów Moduł humanistyczno-społeczny – cz. 2 „Poznaję świat” 12 h warsztatów.
Tematy zajęć dla dzieci:
Myślenie komputacyjne: programować każdy może (grupa 6-9 r.ż. )
Obrazowanie medyczne: biologia w praktyce (grupa 10-12 r.ż.)
Głos i jego wykorzystanie: fizyka w pigułce akustycznej (grupa 13-15 r.ż.)
Rozwój daje radość
Przełamujemy schematy
Komu służy a komu nie służy reklama?
Ja czy my?
Hi! How are you? – spotkania z językiem i kulturami krajów anglojęzycznych
Salut! Ça va? – spotkania z językiem i kulturami krajów frankofońskich
Hallo, wie geht’s? – spotkania z językiem i kulturami krajów niemieckiego obszaru językowego
Ciao, come va? – spotkania z językiem i kulturą włoską
Zajęcia dla rodziców (2 x 6h warsztatów: Kreatywne rozwiązywanie problemów wychowawczych, Rodzina w sieci, Komunikacja bez przemocy, Budowanie kompetencji personalnych dzieci) odbędą się:
16.03.2019
15.06.2019
Miejsce realizacji projektu:
Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechnika Śląska,
Gliwice, ul. Hutnicza 9-9A
Program zajęć w każdym z ośmiu dni zjazdowych, dla każdej z 6 grup (z podziałem na 3 grupy wiekowe) będzie obejmował po 3h zajęć z dwóch modułów: matematyczno-przyrodniczego i społeczno-humanistycznego wg schematu:
blok I zajęć 9:00-11:30 (w tym przerwa)
11:30-11:45 – przerwa śniadaniowa/kawowa
blok II zajęć 11:45-14:15 (w tym przerwa)
14:15 – obiad
Wszystkich uczestnikom zapewniamy poczęstunek w formie śniadania i obiadu
oraz bezpłatny transport z i do Bytomia!
Kierownik projektu: dr hab. Beata Pituła
Z-ca kierownika ds. organizacyjnych: dr Marzena Będkowska-Obłąk Marzena.Bedkowska-Oblak@polsl.pl
Z-ca kierownika ds. merytorycznych: mgr Anna Potyka Anna.Potyka@polsl.pl
Kontakt w sprawie rekrutacji: mgr Katarzyna Braszczok Katarzyna.Braszczok@polsl.pl
Więcej informacji na stroniehttps://www.polsl.pl/Wydzialy/RK/Alik/Strony/Alik.aspx
Dokumenty w linku.